Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Nesocializuotas šuo – tai tragedija. Deja, tokių yra daug. Dažniausiai tai yra šunis, gyvenantys privačiuose namuose, voljeruose ir uždarose teritorijose. Geriausiu atveju toks šuo gali matyti artimiausią miškelį, pievą, keletą į namus užsukančių žmonių, ir už tvoros vaikštančius svetimus žmones. Dažniausiai šių šunų šeimininkai galvoja, jog to pilnai pakanka. Ateina laikas, kai tokio šuns šeimininkas nusprendžia, kad jį reikia dresuoti. Štai čia ir prasideda „linksmybės“. Pasirodo, kad pasaulyje protingiausios veislės šuns elgesys nėra adekvatus.

Dauguma tokių šunų būna isteriški, nepagrįstai agresyvūs ir baikštūs. Jų reakcija dažnai neprognozuojama, jie reaguoja į visus ir viską, išskyrus šeimininką. Jų nedomina skanėstai ir jie nekreipia dėmesio į šeimininką. Kaskart, kai susitinku su tokiais šunimis, suprantu, jog tai šeimininko neveiksnumo rezultatas. Šuo užaugo tokiu, kokiu jį užaugino. Ir kaskart tokiose situacijose nežinau, kaip reaguoti. Iš vienos pusės – šeimininkas moka pinigus ir tikisi rezultato, iš kitos – rezultato nėra, nes tai fiziologija, psichologija ir elgesio problemos, kurių taip paprastai neperžengsi. O taip pat į dresavimo užsiėmimus yra eilė, ir kiti žmonės tikisi, kad jų užsiėmimai prasidės sutartu laiku. Dilema. Užduotis su daugybe nežinomųjų. Kaskart po užsiėmimų su tokiais šunimis aš jaučiuosi išsunktas kaip citrina. Bejėgiškumo jausmas, ir situacija, kurios negali įtakoti. Tokiais momentais darbas nebeteikia malonumo.

Kodėl aš apie visa tai? Gali būti, jog kažkam pasirodys per didelė prabanga vaikščioti į užsiėmimus ir ne mokinti, o įpratinti šunį, tačiau aukščiau aprašytoje situacijoje aš nieko kito pasiūlyti negaliu. Tie, kurie neturi problemų dėl socializacijos, savaime suprantama, užsiėmimuose pažangą darys greičiau, efektyviau ir judės į priekį nesižvalgant į atsiliekančius.  Kuo daugiau šuns šeimininkas pats įdės pastangų iki dresavimo pradžios, tuo greičiau bus pasiektas rezultatas, ir kainuos pigiau. Man pačiam darbas su tokia grupe bus truputį sunkesnis, bet, manau, sąžiningesnis ir rezultatyvesnis.